Jdi na obsah Jdi na menu
 


Televizní vysílání v Česku

19. 12. 2016

Retro do české televizní žumpy

 

Tak se zamyslete přátelé, ale tentokrát přímo hlavou. Kdy jste na obrazovkách viděli nějaký kvalitní film, či seriál. Nepamatujete si a není divu. To, čím nás poslední tři roky krmí ČT a komerční TV nemá obdoby. Nova, Prima a její odnože žijí z reklam a nic nás to nestojí. Je to blbý, ale budiž. Za ČT prý platíme neuvěřitelných 7 miliard ročně. Za co?

Za ČT4 sport. Formuli F1 nepřenáší, Roland Garros, US a Australia Open také ne, pokud naše tenisové hvězdy vypadnou před osmi-finále. Fotbal ojediněle, jen když hraje Barka nebo Real. Jinak můžete slintat nad výkony florbalistů a curlingu.

ČT2. Válečné a tajné operace, ve kterých vždy vítězí báječní amíci. Japonští a němečtí tupci neměli nikdy šanci. Rusové a Stalin sice většinu Evropy osvobodili za cenu cca 25 milionu padlých, přesto to v poslední době vypadá, že budeme v budoucnosti daleko více oslavovat příjezd několika amerických tanků a džípů do Plzně a za čokoládu tam ojebali stovky našich děvčat.

A ČT 24. To je přímo pračka na vymývání mozků. Každou půlhodinu vám rvou do palic ty stejné hovadiny, abyste o nic nepřišli. Téměř padesátkrát za den vám opakují, že Rusko je agresor a V. V. Putin „Satan“. Musí být odvolán, přestože jeho popularita v Rusku přesáhla 80%. A nějaká WC 00 Romancov, geograf a expert na dění ve světě, vám pravidelně vnucuje ty své mentální ejakuláty o prezidentovi RF. Červotoč zavrtaný do dobře placené židle na jakési pochybné fakultě na UK. Co tam asi ten geograf dělá. Otáčí globusem, čumí na CNN (jednoznačně CIA řízené a upravované zprávy), FOX a ČT 24. K tomu si občas pročte i MF, aby náhodou nevybočil z trendu pravdy-lásky. Pak sesmolí anti-ruský komentář, který v novinách tu a tam otisknou a při troše štěstí ho i pozvou do ČT. Velké show za honorář začíná.

Takáč, nebo mulatka Tvarůžková kladou geografovi zapeklité otázky dle předem připraveného scénáře, který dva dny před přenosem obě strany pečlivě biflovaly a nazkoušely. Televizní střet ad hoc mezi mulatkou a Dr. Vyvadilem se odehrál před několika měsíci. Dr. Vyvadil moderátorku Tvarůžkovou zašlápl jako housenku a pochopitelně se na obrazovce ČT už nikdy neobjeví.

Zato skřeti jako ukrajinský Žid Fištajn, nebo „poradce“ Nečase Roman Joch, mají permanentky. Co je v pozadí a proč lesnický adjunkt není v těchto dnes vidět, nevíme a můžeme jen hádat. Možná, že při křtu lavičky v Oxfordu použil svého bažanta, místo láhve sektu od ČSA (gratis jako letenka).

Byly doby ó doby byly a nebylo to tak dávno, kdy v biografech a TV dávaly kvalitní filmy. Mexické, francouzské, německé, ruské, maďarské, dánské, italské, španělské, indické atd., atd. Kam se poděly ty skvosty jako“svéráz národního lovu, bratr, dánsko-švédský seriál nemocnice Larse van Triéra. Nejsou peníze. Sedm miliard ročně je málo? Proto se musíme dívat na ty americké sračky, akční filmy a „thrillery“ a mozek urážející komedie, kde se nám naznačuje, kdy se máme smát.

Ministerstvo kultury a TV rada nyní rozhoduje o tom, co je pro nás vhodné? Kdo tam sedí? Vávra už umřel. Že by Uhde, a pokud se zmátoří z komatu rozhodovat, co nás kulturně povznese, jako satisfakci, že ty jeho kraviny co napsal nikdo nečte.

Občas nám promítnou 35 let staré snímky, klasiku (Gabin, Mastroanni,Ventura, Burton, Peter O´Tool, Delon, Denevue, I. Bergmanová, Loren. Většina umřela a ti přežívajivší to mají za pár.

Uvědomujete si vůbec, na jaké sračky se den co den díváte? No a vy, kteří přicházíte domů večer, unaveni z práce to ani v podstatě nevnímáte, co se zde přihodilo. Mrkněte se na program.

Od rána do půlnoci a od půlnoci do rána na všech kanálech, včetně ČT nás krmí americkými levnými škváry, seriály a dokumenty o vyšetřování leteckých katastrof a filmy o přežití v džungli nebo dražbě harampádí z garáže.

Budete mít pocit neohroženosti, když brzy ráno za tmy a mrazu půjdete do práce, a že když vás napadne varan, nebo anakonda někde na nádraží, tak ten útok zvládnete? Ale jak budete čelit ataku ožralého cigoše, který vám ukrade bandasku s kafem a svačinu? Šabatová a ten mluvka Uhl nebo Dienstbier vám vysvětlí, že se jedná o ojedinělé, odsouzeníhodné projevy jedinců, kteří ideu multikulturalismu prozatím nechápou. Nelze popírat, že Cigán není dobrosrdečný, ale když ho požádáte, aby vám půjčil stovku, tak řekne: “No jo vole, ale vod koho“?

 

Už vás někdy napadla prostá otázka, proč naše TV media v podstatě zkolabovala? Nákladově levné americké sračky jsou totiž zdrojem lukrativních příjmů většiny našich tzv. „umělců“, kterým očividně došlo, že v dabování jsou velký prachy. Jak by ne, když žádný příběh neexistuje, tak proč nenapsat přímo scénář někde v hospodě u piva. Ty americké jsou většinou psány v té nejprimitivnější američtině, protože klasická angličtina by se musela upravit tak, aby tomu Texasan, Portorikánec ze slums a černoch z Orleansu rozuměl. Nejenže originální skript je o hovnu, ale české překlady a dabing musí urážet každou inteligentní bytost.